Euro2024: Στο κόλπο η Ουκρανία με σπουδαία ανατροπή

REUTERS/Bernadett Szabo

Αξιοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι Ουκρανοί νίκησαν 2-1 την Σλοβακία και αύξησαν τις πιθανότητες πρόκρισης στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης

Μεγάλη νίκη για την Ουκρανία στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Euro2024, μιας και επικράτησαν επί της Σλοβακίας με 2-1 και μπήκαν στο κόλπο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ρεμπρόφ με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έκαναν μια μεγάλη ανατροπή και έφτασαν στο ”τρίποντο”.

Η Σλοβακία ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Στρανζ στο 11′ να χάνει μοναδική ευκαιρία για γκολ, καθώς ο Τρούμπιν έδιωξε. Στο 17′, όμως, μετά από σέντρα του Χαράσλιν, ο Στρανζ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Στο 34′ οι Ουκρανοί είχαν δοκάρι με τον Τίμτσουκ και η ισοφάρισε ήρθε τελικά στο 54′ με τον Σαπαρένκο να ολοκληρώνει μία πολύ καλή αντεπίθεση.

Στο 75′ ο Μούντρικ σημάδεψε το δοκάρι και η Ουκρανία πήρε αυτό που άξιζε βάσει απόδοσης στο 80′. Ο Σαπαρένκο έκανε το γύρισμα, ο Γιάρεμτσουκ σούταρε και ολοκλήρωσε την ανατροπή, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.