Βελτιωμένη η ΑΕΚ, 2-0 τον Βόλο

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Βόλου σε φιλικό ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Ο Μιγκέλ Καρντόσο είδε την ομάδα του να βγάζει στον αγωνιστικό χώρο κάποια από τα στοιχεία που θέλει να εφαρμόσει στο παιχνίδι της, κυρίως στον τομέα της κατοχής της μπάλας.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και στο 10΄ πλησίασε στο γκολ, με το σουτ του Μάνταλου να διώχνει σε κόρνερ ο Γκαραβέλης. Τέσσερα λεπτά μετά οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ με τον Ζεράλδες, μετά από ασίστ του Μάνταλου.

Σε πιο χαμηλό τέμπο κινήθηκε το δεύτερο ημίχρονο, αν και είχε καλό ξεκίνημα. Η καλύτερη ευκαιρία της ομάδας της Μαγνησίας έγινε στο 49’, όταν, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κυζιρίδης έγινε αποδέκτης της και με φαλτσαριστό σουτ (από τ’ αριστερά) έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Ο Κλωναρίδης, όμως, που είχε φανεί στο πρώτο μέρος ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα μετά από προσπάθεια του Χουλτ.