Νίκη στο πρώτο φιλικό για ΑΕΚ, 1-0 την Μπάνικ Οστράβα

Με νίκη ξεκίνησε τους φιλικούς αγώνες της η ΑΕΚ, επικρατώντας με 1-0 της Μπάνικ Οστράβα στην Πολωνία.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια είχε όρεξη και διάθεση να παίξει καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, τα κατάφερε σε κάποιες περιπτώσεις και άφησε θετικές εντυπώσεις. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 53΄ με κεφαλιά ο Λαμπρόπουλος, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Τσέχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, κάτι απολύτως φυσιολογικό καθώς το Σάββατο ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους.

Η Μπάνικ είχε μια ευκαιρία στο 17΄, όταν το φάουλ του Χλίνκα βρήκε στο δοκάρι του Ανέστη, που είχε βρει πάντως την μπάλα.

Για την Ένωση ο Τσιγκρίνσκι ήταν άνετος και αλάνθαστος στην άμυνα, ο Ανδρεόπουλος έτρεξε αρκετά ενώ δραστήριος ήταν ο Βάργκας στο πρώτο ημίχρονο.