«Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ

(KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Κέντρικ Ναν και Λορέντσο Μπράουν βρέθηκαν σε τρομερό βράδυ και οδήγησαν το «τριφύλλι» στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 78-71

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση απόψε στο ΣΕΦ, πήρε το αιώνιο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, επικρατώντας επί του Ολυμπιακού.

Οι «πράσινοι»… πάτησαν γκάζι στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρίσκοντας πόντους με κάθε τρόπο, έφτασαν σε μία πολύ εύκολη επικράτηση με 78-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, είχαν εξαιρετική αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις και στο 10′ ήταν ισόπαλες, 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, σκόραρε από παντού και πήγε στα αποδυτήρια στο +10, 48-38.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό απλά να μειώνει την διαφορά στο -7 (55-62).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, έχοντας τον Ναν σε τρομερό βράδυ, ξεκίνησαν δυνατό στο τελευταίο κομμάτι του ματς, έτρεξαν ένα σερί 11-2 και προηγήθηκαν με 73-57, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, βάζοντας θεμέλια επικράτησης.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευθεί πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 78-71.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι: Κέντρικ Ναν (25 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λορέντσο Μπράουν (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Ματίας Λεσόρ (10 πόντοι). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Φουρνιέ(15 πόντοι) και Ράιτ(14 πόντοι).