Ο Σαλάχ είχε τον τελευταίο λόγο στο ντέρμπι

REUTERS/Dylan Martinez

Με γκολ του Αιγύπτιου στο 81΄ η Λίβερπουλ έφυγε ισόπαλη από το Λονδίνο απέναντι στην Άρσεναλ

Στο ντέρμπι της 9ης ημέρας στην Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ έφυγε ισόπαλη 2-2 από το «Εμιρέιτς» απέναντι στη γηπεδούχο Άρσεναλ.

Ο Σάκα άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό για τους γηπεδούχους με εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά οι «Κόκκινοι» ισοφάρισαν με τον Ντάικ στο 18΄.

Λίγο πριν την ανάπαυλα οι «Κανονιέρηδες» ανέκτησαν το πλεονέκτημα χάρη στον Μερίνο (43΄) αλλά δεν κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος.

Πιέζοντας σκληρά κατά τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου, οι παίκτες του Άρνε Σλοτ απάντησαν προς το τέλος με το τέρμα της ισοφάρισης από τον Σαλάχ (81΄), που βρίσκεται σε φόρμα από την αρχή της σεζόν.

Στη βαθμολογία, αυτή η ισοπαλία μεταξύ της Άρσεναλ (3η) και της Λίβερπουλ (2η) ωφέλησε τη Μάντσεστερ Σίτι, που τέθηκε επικεφαλής στην κατάταξη με έναν βαθμό διαφορά από την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.