Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στην Πόλη

EUROKINISSI

Το «τριφύλλι» νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 81-76 εκτός έδρας, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Euroleague

Τι και αν δεν είχε Μήτογλου και Παπαπέτρου; Τι και αν έχασε τελευταία στιγμή και τον Γκριγκόνις; Τι και αν μπλόκαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο; Ο Παναθηναϊκός(3-2) έβγαλε τον σπουδαίο του χαρακτήρα στο φινάλε, βρήκε μεγάλα σουτ από Σλούκα και Λεσόρ στο τελευταίο λεπτό, φεύγοντας από την Πόλη με μία μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 81-76.

Με μεγάλο του όπλο την άμυνα και ισορροπία στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει κεφάλι από νωρίς στο σκορ, να προηγηθεί στο 10′ με 21-15 και να πάει στα αποδυτήρια, στο +11, 46-35. Οι παίκτες του Αταμάν είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, όντας μπροστά στο σκορ και στο 30′ με 62-54.

Οι Τούρκοι, όμως, στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπιμπέροβιτς που βρήκε πολύ μεγάλα σουτ, πέρασαν μπροστά, 67-65 στο 34′.

Η επίθεση του Παναθηναϊκού μπλόκαρε, έκανε να σκοράρει σχεδόν για ένα επτάλεπτο και τα πράγματα στράβωσαν για τα καλά, καθώς η Φενέρ προηγήθηκε με 70-65 τρία λεπτά πριν το φινάλε, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-3.

Το Τριφύλλι, πάντως, αντέδρασε και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 73-72. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα πέρασε μπροστά και με δίποντο του Λεσόρ, ξέφυγε στο +4, 73-77, είκοσι οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Με καθαρό μυαλό στο φινάλε πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 81-76.

Ο Ναν με 15 πόντους, ο Σλούκας με 13 πόντους και 3 ασίστ, ο Λεσόρ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπράουν με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81.