Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό με ΑΕΚ

Οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο, διάστημα που τοποθέτησαν τις βάσεις για την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην GBL σημείωσε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 94-74 της ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στην Ένωση να παραμείνει για πολύ στο παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους σκορ 26-10 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 49-29.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 30 πόντους. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση και πέτυχε να μειώσει την απόσταση, χωρίς να απειλήσει.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λορέντζο Μπράουν, που πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Γκόλντεν μέτρησε 16 πόντους.