Νίκη με ανατροπή για τον Κολοσσό στο Λαύριο

Η ομάδα της Ρόδου πέτυχε την πρώτη εφετινή νίκη στο πρωτάθλημα παρότι στο ημίχρονο έχανε με 14 πόντους

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε στο Λαύριο την ομώνυμη ομάδα 82-74 και σημείωσε την πρώτη νίκη του στην εφετινή Greek Basketball League, αφού χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος του 29-43 στο ημίχρονο.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής, που παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση, έτρεξε επιμέρους σκορ 17-2 στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού και πήγε στ΄ αποδυτήρια με μια σημαντική διαφορά.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό μέσα απ΄ αυτή και με επιμέρους 32-15 στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε στο 30΄ με 61-58 κι έβαλε το νερό στ΄ αυλάκι.

Για τους «Θαλασσί» ο Γκάουντλοκ πέτυχε 17 πόντους και οι Ντανουσέβιτσους, Χατζηνικόλας και Μπιλλής πρόσθεσαν από 11 ο καθένας.

Από το Λαύριο, που δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του, ο Μουράτος μέτρησε 19 πόντους, Γκρίφιν και Ουαχάμπ από 12, ενώ 11 πόντους σημείωσε ο Γόντικας 11 και 10 ο Σέρμαν.