Ιστορικός ξανά ο Πανιώνιος, «διπλό» για Περιστέρι

Η επανακάμψασα στην μεγάλη κατηγορία ομάδα του Πανιωνίου κατέβαλε την αντίσταση του ΠΑΟΚ

Βελτιώνοντας την άμυνά του ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο κι ελέγχοντας τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος σημείωσε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 73-62 στη Γλυφάδα, για την 3η αγωνιστική της GBL.

Οι «κυανέρυθροι» στηρίχθηκαν επιθετικά στους Μπράουν (15π.) και Ντέιβις (10π.), ενώ βρήκαν λύσεις και με τον Σαλούστρο (11π.). Οι Θεσσαλονικείς, που τελείωσαν το παιχνίδι με 33% (18/54) εντός παιδιάς και 12 λάθη, είχαν διψήφιους σκόρερ τους Μπάρτλεϊ (15) και Άπσον (12).

Με πρωταγωνιστή τον Ζούγρη, το Περιστέρι πανηγύρισε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας στον Άγιο Θωμά του Αμαρουσίου με 79-73.

Ο διεθνής φόργουορντ/σέντερ βρέθηκε σε βραδιά καριέρας έχοντας 24 πόντους με 10/11 δίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 μπλοκ σε 23:18 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ζούγρης και οι Κόφεϊ (13π., 10 ριμπ.), Χάρις (13π., 6 ασ.) έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη των «κυανοκίτρινων».

Το Μαρούσι, καθοδηγούμενο από τους Ρέινολντς (18π.), Στόουβ (13π.) και Τανούλη (11π., 7ριμπ), προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 73-78 ένα λεπτό πριν από τη λήξη, αλλά ως εκεί.

Με πολυτιμότερο παίκτη τον Νόλεϊ, ο Άρης σημείωσε την πρώτη νίκη του καθώς επικράτησε με 86-75 του Προμηθέα στο «Αλεξάνδρειο».

Με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Νόλεϊ έδωσε ώθηση στους «κίτρινους», ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Ντε Τζούλιους με 15 και Τολιόπουλος με 13 πόντους.

Για την αχαϊκή ομάδα, με 16 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Λούτζης, άλλους 13 πρόσθεσαν Γουόκερ, Γουίλιαμς και 12 ο Βερνάντο.