«Πάρτι» για Κέιν και Μπάγερν με Στουτγάρδη

REUTERS/Angelika Warmuth

Με χατ-τρικ του σπουδαίου Άγγλου επιθετικού μέσα σε 23 λεπτά στο β΄ ημίχρονο οι Βαυαροί μετέτρεψαν το ντέρμπι σε... προπόνηση

Ο Χάρι Κέιν σημείωσε ένα μεγαλειώδες χατ-τρικ, οδήγησε την Μπάγερν σε θρίαμβο με 4-0 επί της Στουτγάρδης για την 7η αγωνιστική στην Bundesliga και διέκοψε το σερί των τριών παιχνιδιών χωρίς νίκη της ομάδας του.

Ο μεγάλος αυτός σέντερ φορ, ο οποίος είχε χάσει μια σπουδαία ευκαιρία στο 51΄, έγραψε το 1-0 έξι λεπτά αργότερα γκρεμίζοντας το αμυντικό τείχος των φιλοξενούμενων Σουηβών.

Ο αρχηγός της Αγγλίας, ο οποίος δεν είχε σκοράρει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, την ήττα από την Άστον Βίλα στο Champions League και τους δύο πρόσφατους αγώνες της Εθνικής νωρίτερα τον Οκτώβριο, διπλασίασε στο 60΄ κι έφτασε στο χατ-τρικ στο 80ό λεπτό με το όγδοο γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το «τρίποντο» επέτρεψε στους Βαυαρούς να ανακτήσουν την κορυφή της βαθμολογίας φτάνοντας στους 17 βαθμούς, όσους έχει και η Λειψία (2-0 στην έδρα της Μάιντς), που όμως υστερεί της Μπάγερν στη διαφορά τερμάτων.

Η Φράιμπουργκ είναι τρίτη με 15 πόντους και η πρωταθλήτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν στην τέταρτη θέση με έναν βαθμό πίσω, μετά τη νίκη με 2-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Ντόρτμουντ-Ζανκτ Πάουλι 2-1 (43΄ Μπενσεμπαϊνί, 83΄ Γκιρασί – 78΄ Σμιθ)
  • Γκλάντμπαχ-Χαϊντενχάιμ 3-2 (22΄ Ιτακούρα, 62΄, 75΄ πεν. Κλάιντινστ – 12΄ Σιένζα, 80΄ πεν. Πιέρινγκερ)
  • Μάιντς-Λειψία 0-2 (20΄ Σίμονς, 37΄ Ορμπαν)
  • Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 3-1 (34΄ Γκρίφο, 37΄ Λίνχαρτ, 45΄+1 Γκίντερ – 65΄ Τιτς)
  • Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (11΄ Κράμαριτς, 64΄ Μπούλτερ, 90΄+3 Ταμπάκοβιτς – 76΄ Γκαμπόα)
  • Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (25΄ Άντριχ, 72΄ Μπονιφέις – 16΄ πεν. Μάρμους)
  • Μπάγερν Μονάχου-Στουτγάρδη 4-0 (57΄, 60΄, 80΄ Κέιν, 89΄ Κομάν)