Έχασε το μυαλό του στο φινάλε ο Ολυμπιακός και λύγισε στη Πόλη

EUROKINISSI

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν απόψε από την Αναντολού Εφές με 91-89, πληρώνοντας πολύ ακριβά το τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ήταν σε ρόλο οδηγού στη Κωνσταντινούπολη από το πρώτο λεπτό, είχε εξαιρετική εικόνα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο… αυτοκτόνησε μπασκετικά, έκανε πολλά λάθη και τελικά ηττήθηκε με 91-89 από την Αναντολού Εφές, έχοντας 2 νίκες και 2 ήττες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στο +12 στο 10′, στο +3 στο ημίχρονο και στο +5 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, ο Ολυμπιακός έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του, καθώς σε τρεις επιθέσεις έκανε εύκολα λάθη και αντί να περάσει μπροστά στο σκορ(87-86), η Εφές βρήκε μεγάλο καλάθι με τον Μπράιντ και ξέφυγε στο +3 στα δέκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στη τελευταία επίθεση ο Φουρνιέ δεν βρήκε στόχο και οι Τούρκοι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 91-89.

Ο Λάρκιν με 24 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Φουρνιέ ήταν ο καλύτερος των Πειραιωτών με 20 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Μακίσικ(17 πόντοι, 5 ασίστ) και Βεζένκοφ(16 πόντοι, 6 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89.