Δεύτερη νίκη για τον Προμηθέα

Η ομάδα της Πάτρας υπέταξε εντός έδρας το Λαύριο και συνεχίζει με το απόλυτο των επιτυχιών

Ο Προμηθέας νίκησε στην Πάτρα το Λαύριο με 93-84 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κι έκανε το 2Χ2, σε αντίθεση με τον σύλλογο της Λαυρεωτικής που παρέμεινε χωρίς ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το Λαύριο να προηγείται 22-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και 45-40 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με ηγέτη τον Κένι Γουίλιαμς έτρεξαν επιμέρους σκορ  27-21, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο 30΄ (66-65).

Ένα τρίποντο του Λούντζη στα 3΄28΄΄ πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους, αλλά οι πείσμονες φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά (82-79).

Τότε όμως ένα τρίποντο του Ιβούντου κι ένα καλάθι του Λούντζη έφεραν το (87-79) κι έγραψαν τον επίλογο μιας πολύ ωραίας αναμέτρησης.