Απέφυγε το «έμφραγμα» ο Παναθηναϊκός, 2Χ2 η ΑΕΚ

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στην ήττα την οποία απέφυγαν χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ναν και την ψυχραιμία του Γκραντ

Mε επιμέρους σκορ 32-23 στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ δύσκολη νίκη με 96-93 απέναντι στον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας, για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Με 27 πόντους του Ναν (9/9 διπ. 3/4 τριπ.), 17 του Λεσόρ (9 ριμπ.) και σημαντικές λύσεις από Γκραντ και Γκριγκόνις, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να αποφύγουν την πρώτη εφετινή απώλεια.

Μέχρι τότε ο «Δικέφαλος» είχε προβάδισμα σουτάροντας με 44% στα τρίποντα και ηγέτες τους Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς, που μέτρησαν από 20 πόντους έκαστος.

Η ΑΕΚ έκανε το «2Χ2» νικώντας εύκολα την Καρδίτσα με 96-65 στο κλειστό των Άλω Λιοσίων και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς σε δεύτερη ήττα.

Η Ένωση προηγήθηκε με 23-9 στην πρώτη περίοδο βάζοντας από νωρίς υποθήκη νίκης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-41 στο 24΄ αλλά η «ψαλίδα» της διαφοράς ξανάνοιξε γρήγορα (57-41 στο  26΄, 72-47 στο 31΄).

Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν οι Μπράις (21 πόντοι) και Πρέντις Χαμπ (22π.), ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Κουζμίνσκας. Από την Καρδίτσα υπέρτερος αναδείχθηκε ο Γουότσον με 17 πόντους.

Την πρώτη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε το Μαρούσι, που επιβλήθηκε 70-67 (με ανατροπή) του Κολοσσού στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζόναθαν Στόουβ με 21 πόντους και Κάμερον Ρέινολντς με 20.