Euroleague: Ο Ολυμπιακός λύγισε στο φινάλε από την Φενέρ

Οι Τούρκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και υποχρέωσαν τους Πειραιώτες στην ήττα με 82-71.

Ξεκίνημα με το αριστερό για τον Ολυμπιακό στη φετινή Euroleague, καθώς ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 82-71 στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο και το πλήρωσε ακριβά, με τους Τούρκους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Τα δύο σύνολα πήγαν πόντο-πόντο σε ολόκληρο το παιχνίδι. Οι ”ερυθρόλευκοι” πήγαν μπροστά στο ημίχρονο στο +4(36-32) αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έχασαν την μικρή διαφορά και η Φενέρ πέρασε μπροστά, αυξάνοντας το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα. Κομβικό σημείο του αγώνα, το σερί 8-0 των γηπεδούχων, όταν το σκορ ήταν στο 65-65.

Κορυφαίος του αγώνα ο Γουέιντ Μπάλντγουιν που ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους (6/7β., 5/7διπ., 1/5τριπ.), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο  Ράιτ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο ΜακΚίσικ προσέφερε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71.