Ο Παναθηναϊκός άφησε δύο βαθμούς στη Βοσνία

(BORISLAV ZDRINJA / ZIPAPHOTO)

Το Τριφύλλι αν και ήταν καλύτερο, έχασε πολλές ευκαιρίες και αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με την Μπόρατς στη Μπάνια Λούκα

Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον Παναθηναϊκό στη League phase του Conference League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με την Μπόρατς στη Μπάνια Λούκα, αφήνοντας δύο σημαντικούς βαθμούς σε μια έδρα που έπρεπε να νικήσει.

Το Τριφύλλι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 11′ ο Μπακασέτας μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς άνοιξε το σκορ. Στο 12′, μάλιστα, ο Σπόραρ αστόχησε σε τετ α τετ για να κάνει το 2-0. Η ομάδα του Αλόνσο είχε ακόμη δύο μεγάλες στιγμές στο φινάλε του ημιχρόνου για να πετύχει γκολ αλλά το σουτ του Μαξίμοβιτς βρήκε στα σώματα και στη συνέχεια ο Πελίστρι νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Μπόρατς ισοφάρισε στο 50′ με κεφαλιά του Ντεσπότοβιτς. Aπό εκεί και μετά, πίεσε, έφτιαξε φάσεις αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Σπόραρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, ο Τετέ σημάδεψε το δοκάρι, ο Μλαντένοβιτς αστόχησε και στις καθυστερήσεις ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα..