Στον τελικό του Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός

Οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό τον Άρη με 81-68

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ μπάσκετ, ο τελικός του οποίου θα διεξαχθεί την Κυριακή (20:30) στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Οι «πράσινοι» νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό τον Άρη με 81-68 και περιμένουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από τον αγώνα που έπεται απόψε, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και στο Περιστέρι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ναν με 16 πόντους, όσους σημείωσε και ο αρχισκόρερ των «κιτρινόμαυρων» Μποχωρίδης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στάθηκε ισάξια στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε 20-20, με τα μακρινά σουτ των Μαντζούκα και Τολιόπουλου.

Όταν όμως ο Παναθηναϊκός πίεσε περισσότερο στην άμυνα ξέφυγε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (44-30).

Ναν και Σλούκας αύξησαν στη συνέχεια το προβάδισμα στο +20 (66-46) με τα τρίποντά τους και το παιχνίδι έγινε δίχως επιστροφή για τον Άρη.