«Πολυβόλο» η Μπάγερν διέσυρε την Χολστάιν

REUTERS/Fabian Bimmer

Οι Βαυαροί συνεχίζουν με το απόλυτο σε νίκες και ήδη είναι μόνοι πρώτοι μετά από μόλις τρεις αγωνιστικές

Κανέναν οίκτο δεν έδειξε η Μπάγερν Μονάχου στο Κίελο απέναντι στη νεοφώτιστη Χολστάιν, την οποία συνέτριψε με 6-1 για την 3η αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μόλις στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν 3-0 για την ομάδα του Βενσάν Κομπανί, με τον Χάρι Κέιν να συνεχίζει «καυτός» στο σκοράρισμα σημειώνοντας χατ-τρικ.

Οι Βαυαροί, σε περίοδο ανασύνταξης από φέτος, άφησαν χωρίς βαθμό τους γηπεδούχους ενώ οι ίδιοι συνεχίζουν έχοντας το απόλυτο στην Bundesliga.

Σε συνδυασμό με την (αναπάντεχη) ισοπαλία της Λειψίας απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου, η Μπάγερν έμεινε μόνη πρώτη στην κατάταξη πείθοντας με τη σοβαρότητά της ότι διανύει το δρόμο της επιστροφής.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Ντόρτμουντ-Χαϊντενχάιμ 4-2 (12′ Μάλεν, 17′, 41′ Αντεγέμι, 90’+3′ πεν. Τσαν – 39′ Πιέρινγκερ, 74′ πεν. Μπρέουνινγκ)
  • Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 0-0
  • Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 1-4 (37′ Μπερίσα – 17′ Τεριέ, 30′, 75′ Μπονιφέις, 71′ πεν. Βιρτς)
  • Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 2-1 (58′, 61′ Αντάμου – 45′ Μποαντού)
  • Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (76′ Μπακού – 30′, 82′ Μαρμούς)
  • Γκλάντμπαχ-Στουτγάρδη 1-3 (27′ Πλεά – 21′ Ουντάβ, 58′, 61′ Ντεμίροβιτς)
  • Χολστάιν-Μπάγερν Μονάχου 1-6 (82′ Γκίγκοβιτς – 1′ Μουσιάλα, 7′, 43′, 90’+ πεν. Κέιν, 13′ αυτ. Ρέμπεργκ, 65′ Ολίσε)