Ο Ολυμπιακός με δυσκολία έκανε την δουλειά κόντρα στη Καλλιθέα

Πηγή φωτ: ΙΝΤΙΜΕ, Βήχος Νίκος

Οι «ερυθρόλευκοι» αγχώθηκαν αλλά χάρη σε ένα γκολ του Γιάρεμτσουκ επικράτησαν στο Φάληρο με 2-1

Το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα έκανε απόψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 επί της Καλλιθέας, σε ένα παιχνίδι όπου αγχώθηκε αλλά στο τέλος πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

O Oλυμπιακός πίεσε από το πρώτο λεπτό, έκλεισε την Καλλιθέα στην περιοχή της και στο 14′ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από τα αριστερά ο Ορτέγκα πέρασε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας και ο Βέλντε με υπέροχη ενέργεια και δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 27′ ο Ζέλσον από καλή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 45’+3′ το σουτ του Βέλντε κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρουσίασε κακό πρόσωπο, η Καλλιθέα ανέβασε την απόδοσή της, έγινε απειλητική και τελικά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ουλντρίκις από την μικρή περιοχή σούταρε για το 1-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι… αφυπνίστηκαν, απείλησαν με σουτ του Μασούρα στο 76′ και στο 79′ ο Γιάρεμτσουκ από κοντά έκανε το 2-1, εκμεταλλευόμενος το ”ριμπάουντ” από την επέμβαση σε σουτ του Ελ Καμπί.

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύθηκε έφτασε στο ζητούμενο, κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα.