Βήμα πρόκρισης του ΠΑΟΚ στη Σουηδία

Ο πρωταθλητής Ελλάδας απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Μάλμε κι έχει τη ρεβάνς στην έδρα του

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ φεύγοντας αλώβητος από τη Σουηδία.

Αν και βρέθηκε πίσω δύο φορές στο σκορ απέναντι στην Μάλμε, ο «Δικέφαλος» κατόρθωσε να επιστρέψει άλλες τόσες και να αποσπάσει ισοπαλία με 2-2.

Με τους Σουηδούς να πιέζουν από το πρώτο σφύριγμα και να έχουν δοκάρι στο πρώτο λεπτό με τον Μπολίν, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τελικά το σκορ στο 28΄ με κεφαλιά του Γιάνσον σε κόρνερ του Νανάζι, για να ισοφαρίσει ο Τάισον στο 42΄.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε όπως το πρώτο, με δοκάρι για τη Μάλμε, με τον Γιάνσον να «σημαδεύει» την οριζόντια δοκό του Κοτάρσκι. Τελικά, οι Σουηδοί ξαναπήραν προβάδισμα με τον Νανάζι στο 67΄, πάλι από στημένη μπάλα (κόρνερ του Κρίστιανσεν).

Ξανά όμως ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση και μάλιστα αυτή τη φορά με τον ίδιο τρόπο: στο 75΄, από το κόρνερ του Ντεσπόντοφ και την κεφαλιά-ασίστ του Κουλιεράκη στον Μπάμπα, ο τελευταίος ισοφάρισε σε 2-2.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τρίτη (13/8, 20:30), στην Τούμπα.