Έλαμψε ο Βέλντε στον φιλικό με τη Ρόμα

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ιταλική ομάδα σε φιλικό στο Ριέτι έχοντας πολύ καλή απόδοση

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος της Ρόμα με 1-1 σε φιλικό αγώνα στο Ριέτι και ήταν η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις απέναντι στους φιλόδοξους «Τζαλορόσι» του Ντανιέλε Ντε Ρόσι.

Η Ρόμα κέρδισε πέναλτι στο 15΄ από μαρκάρισμα του Ορτέγκα στον Έιμπραχαμ, με τον Πελεγκρίνι να είναι εύστοχος στο 17΄ και να ανοίγει το σκορ.

Ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα ολόκληρου ίσως, ο νεοαποκτηθείς Βέλντε, πήρε επίσης πέναλτι στο 21ο λεπτό από απρόσεκτο μαρκάρισμα ρου Τσέλικ και ο Ροντινέι ισοφάρισε.

Οι Πειραιώτες είχαν άλλη μια πολύ καλή στιγμή στο 43΄, όταν από γέμισμα του Μπιανκόν ο Κωστούλας έκανε το πλασέ στο πρώτο δοκάρι αλλά αστόχησε.

Στο 53΄ Ντόβμπικ και Ντιμπάλα συνδυάστηκαν ωραία αλλά ο «Λα Χόγια» δεν έκανε καλή εκτέλεση.

Ένα σουτ του Ελ Σαραουί στο 72΄ έφυγε άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, όταν στη σέντρα του Μπιέλ ο Βέλντε έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, ο Σβίλαρ απέκρουσε και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.