Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτος ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μ. ελεύθερο

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου

Πέμπτος αναδείχθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο της κολύμβησης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, τη λεγόμενη και «κούρσα της μιας ανάσας».

Ο 31χρονος πρωταθλητής έχασε το βάθρο για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου στη δεύτερη συμμετοχή του σε τελικό, καθώς ήταν ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που το είχε πετύχει.

Ο Γκολομέεβ ήταν πέμπτος, όπως και στο Τόκιο 2021, αλλά τη φορά άγγιξε το μετάλλιο τερματίζοντας σε 21.59, ενώ ο τρίτος, ο 34χρονος Γάλλος Φλοράν Μανοντού, έκανε 21.56 και πήρε το τέταρτο συνεχόμενο Ολυμπιακό μετάλλιο στο αγώνισμα.

Ο Κάμερον ΜακΙβόι έγινε ο πρώτος Αυστραλός χρυσός Ολυμπιονίκης στα 50μ. ελεύθερο κατακτώντας το χρυσό με 21.25, ενώ δεύτερος ήταν ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.30.