Ολυμπιακοί Αγώνες: Ούτε αυτή τη φορά ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας έχασε σπάνια να ισοφαρίσει τον Τζόκοβιτς και να στείλει το παιχνίδι σε τρίτο, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στα προημιτελικά

Το εμπόδιο του Νόβακ Τζόκοβιτς αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά αξεπέραστο για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, ο Σέρβος επικράτησε με 2-0 σετ του Έλληνα πρωταθλητή (6-3, 7-6) και πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα του απλού Ανδρών, όπου θ΄ αντιμετωπίσει τον Λορέντσο Μουζέτι.

Ο 25χρονος πρωταθλητής είχε μία μεγάλη ευκαιρία μπροστά του να οδηγήσει το παιχνίδι σε τρίτο σετ και να διεκδικήσει επί ίσοις όροις τη νίκη, αλλά, όπως έχει συμβεί πλειστάκις, έπαθε «μπλακ άουτ».

Ο Τζόκοβιτς πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά στο δεύτερο ένιωσε κάποιο τράβηγμα, του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνέχισε το παιχνίδι.

Ο Τσιτσιπάς έκανε ό,τι ήθελε, προηγήθηκε 4-0 και όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου να ισοφαρίσει!

Και όμως, «κατάφερε» γι΄ άλλη μια φορά να χάσει ένα δικό του σετ, καθώς ο «Νόλε» ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το τάι μπρέικ, κατακτώντας για τέταρτη φορά την παρουσία του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.