Ολυμπιακοί Αγώνες: Ήττα για τις Γυναίκες του πόλο από τις ΗΠΑ

Οι Αμερικανίδες ήταν αχτύπητες και δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία απέναντι σε έναν, μάλλον, αγχωμένο αντίπαλο

Με ήττα, αναμενόμενη πάντως και σε κάθε περίπτωση εντός προγράμματος, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική ομάδα Γυναικών της υδατοσφαίρισης.

Το ελληνικό συγκρότημα είχε πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στο μεγαθήριο των ΗΠΑ, δεν έπαιξε και καλά, οπότε το τελικό 15-6 αποτυπώνει εύγλωττα την εικόνα της αναμέτρησης του Β΄ ομίλου.

Στην επιστροφή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες ύστερα από 16 χρόνια, η «γαλανόλευκη» ομάδα βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά.

Οι διεθνείς δεν κατόρθωσαν να βρουν απαντήσεις στην επιθετική δύναμη των Αμερικανίδων, οι οποίες κράτησαν χωρίς γκολ την Ελλάδα για 14 αγωνιστικά λεπτά (7-0) και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 9-2.

Οι Ελληνίδες, με αρνητικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, έβγαλαν αντίδραση στα δυο τελευταία οκτάλεπτα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό κι έτσι οι ΗΠΑ έφτασαν στο τελικό 15-6.