Ολυμπιακοί Αγώνες: Εύκολα στα προημιτελικά ο Ντούσκος

Ο Ολυμπιονίκης της κωπηλασίας άνοιξε την αυλαία των συμμετοχών για τους Έλληνες αθλητές

Άνετη πρόκριση για τα προημιτελικά στο μονό σκιφ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 πήρε ο Στέφανος Ντούσκος, με τον οποίο ξεκίνησαν οι ελληνικές συμμετοχές στο Παρίσι.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης τερμάτισε δεύτερος στην πρώτη προκριματική σειρά που συμμετείχε, καλύπτοντας τα δύο χιλιόμετρα της διαδρομής σε χρόνο 7:01΄79΄΄.

Πρώτος ήταν ο Νεοζηλανδός, Τόμας Μάκιντος (6:55΄.92΄΄) και τρίτος ο Αιγύπτιος Αμπντελχαλέκ Ελμπάνα (7:05΄.06΄΄).

Ο Ντούσκος βρέθηκε από την αρχή στη δεύτερη θέση, πίσω από το νικητή και τη διατήρησε με άνεση ως τον τερματισμό κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί εκ νέου, στα προημιτελικά, την Τρίτη 30 Ιουλίου.