«Χάλκινοι» στο Ευρωμπάσκετ οι Νέοι Άνδρες

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε του Βελγίου σε έναν συναρπαστικό «μικρό τελικό»

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε με ανατροπή το Βέλγιο (70-68) και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U20, στην Γκντίνια.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 17-11 λίγο μετά τα μισά του πρώτου δεκάλεπτου αλλά τα τρίποντα βοήθησαν τους Βέλγους που κατάφεραν να προσπεράσουν και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 40-29, καθώς η ελληνική ομάδα δεν ήταν καλή σε καμία από τις δύο άκρες του παρκέ.

Η Ελλάδα πλησίασε (42-38, στα 14΄20΄΄), αλλά οι Βέλγοι βρήκαν πάλι λύσεις από την περιφέρεια και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 50-46.

Με δύο τρίποντα του Μπουντούρη και προσπάθεια του Κωνσταντινίδη η Εθνική ανάκτησε το προβάδισμα και με τρίποντο του Καρακώστα προηγήθηκε με 65-63, ενώ με τον ίδιο τρόπο και 1/2 βολές ο Κωνσταντινίδης έγραψε το 69-65, στα 10΄΄ πριν το τέλος.

Ο Ντιό στα 7΄΄ μείωσε με 2/2 βολές σε 67-68, ο Κωνσταντινίδης επίσης με 2/2 το 70-67 στα 3΄΄ και ο Τέμερμαν, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.