Στα ημιτελικά του Swiss Open ο Τσιτσιπάς

Πηγή φωτ: ΙΝΤΙΜΕ,

Ο Έλληνας τενίστας πέρασε το εμπόδιο του Φάμπιο Φονίνι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ελβετικού τουρνουά

Στα ημιτελικά του Swiss Open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος θα αντιμετωπίσει στον δρόμο για τον τελικό τον νικητή του αγώνα Μπερετίνι-Αλιασίμ το Σάββατο 20 Ιουλίου.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ με 6-4, το δεύτερο με 6-3 και μέσα σε 66 λεπτά έκανε την δουλειά.

«Λειτούργησαν οι επιστροφές μου, ήμουν σταθερός και επέμεινα σε όλο το ματς να μένω πίσω και να προσπαθώ να βρίσκω τις γωνίες», είπε αρχικά μετά το τέλος του αγώνα και συνέχισε:

«Είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που σέρβιρα προς το τέλος του ματς. Στην αρχή προσπαθούσα να βρω πώς να ανοίξω το court, πώς θα δημιουργήσω ευκαιρίες με το σερβίς μου.

Ξεκλείδωσα τον “κωδικό” προς το φινάλε και έπαιζα άνετα, ένιωσα ότι έκανα τα πάντα σωστά. Αυτό είναι καλό, κάποια πράγματα στο πνευματικό κομμάτι δουλεύουν σωστά, έχω παίξει δύο ματς εδώ και ελπίζω να συνεχίσω έτσι. Ο κόσμος είναι υπέροχος, ευχαριστώ που με στηρίζει».