Δύο… φιλικές ήττες του ΠΑΟΚ το Σάββατο

Στο πρώτο παιχνίδι ο «Δικέφαλος» έχασε από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και στο δεύτερο από την Φίτεσε

Με δύο ήττες σε διάστημα μερικών ωρών και με το ίδιο σκορ (2-1) ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας του ο ΠΑΟΚ στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ, πριν τις μάχες με τη νικήτρια του ζεύγους Μπάνια Λούκα-Εγνατία για τον β΄ προκριματικό γύρο του Champions League.

Στο δεύτερο φιλικό ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε με 2-1 από τη Φίτεσε. Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 11΄ με τον Σαμάτα.

Οι Ολλανδοί έκαναν την ανατροπή σε ένα τετράλεπτο στο β΄ ημίχρονο, καθώς αρχικά ισοφάρισαν με κεφαλιά του Χούγκεφερτ στο 54΄ κι έφτασαν στο νικητήριο γκολ με τον Κέχρενς, επίσης με κεφαλιά.

Η μακεδονική ομάδα είχε και δύο δοκάρια, με τον Κωνσταντέλια στο 23ο και τον Σαμάτα στο 77ο λεπτό.

Μερικές ώρες πριν ο ΠΑΟΚ είχε χάσει, επίσης με ανατροπή, με 2-1 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Χορστ.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με πέναλτι του Σβαμπ (28΄), όμως οι Βέλγοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη κάνοντας την ανατροπή με τους Ντέιβιντ (50΄) και Καμπανγκού (66΄).