Στον τελικό του Euro η Αγγλία με buzzer beater

EPA/GEORGI LICOVSKI

Iσπανία-Aγγλία θα είναι το ζευγάρι του τελικού στο Euro2024.

Τα «λιοντάρια» πήραν το εισιτήριο για το μεγάλο ματς της Κυριακής κόντρα στην Ισπανία, επικρατώντας επί της Ολλανδίας με 2-1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όλι Γουότκινς που πέρασε στον ημιτελικό ως αλλαγή.

Αυτός πέτυχε στο 90′ και το γκολ της πρόκρισης για την ομάδα του.

Οι Άγγλοι θα διεκδικήσουν ξανά το βαρύτιμο τρόπαιο, καθώς είχαν αγωνιστεί και στον τελικό του Euro 2021, χάνοντας στα πέναλτι από την Ιταλία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό, είχε πολύ καλό ρυθμό, φάσεις και γκολ. Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ στο 7′ με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής από τον Σίμονς. Το σύνολο του Σάουθγκεϊτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με πέναλτι του Χάρι Κέιν στο 18′.

Στο 23′ ο Ντάμφρις έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Φόντεν που είχε και δοκάρι στο 32′.

Δύο λεπτά νωρίτερα ο Ντάμφρις είχε σημαδέψει και εκείνος το δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο ισορροπημένο, οι δύο ομάδες πήραν πολύ λιγότερα ρίσκα, είχαν τα καλά τους διαστήματα και όλα έδειχναν παράταση.

Στο 90′, όμως, ο Γουότκινς πήρε την μπάλα από πλάγια θέση εντός περιοχής, γύρισε και με ένα τρομερό διαγώνιο σουτ, πέτυχε το 2-1, στέλνοντας την Αγγλία στον τελικό της διοργάνωσης.