«Χρυσός» ο Ντούμας στο Βίλνιους

Ο νεαρός πρωταθλητής έδωσε στα ελληνικά χρώματα το πρώτο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Εφήβων/Νεανίδων της Λιθουανίας

Ο Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης καθώς τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 100μ πρόσθιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων στο Βίλνιους.

Το νεότερο μέλος της Ολυμπιακής αποστολής για τους Αγώνες στο Παρίσι, τερμάτισε σε χρόνο 1:00.80, δίνοντας στα ελληνικά χρώματα το πρώτο μετάλλιο στην εφετινή διοργάνωση, που συνολικά είναι το 61ο στην ιστορία της και 15ο χρυσό (13 ασημένια, 33 χάλκινα).

Ο αθλητής του Ολυμπιακού γύρισε τρίτος στα 50 μέτρα αλλά στη συνέχεια επιτάχυνε εκπληκτικά, αφήνοντας πίσω τον Νιλ Καντεβάλ (Ισπανία) και τον Μαξίμ Μανόλοφ (Βουλγαρία), που κάνοντας τον ίδιο χρόνο (1:01.10) μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση.