Euro2024: Η Γερμανία πέρασε το εμπόδιο των Δανών και προκρίθηκε στους «8»

Πηγή φωτ: ΙΝΤΙΜΕ, FIRO sportphoto

Η οικοδέσποινα του τουρνουά νίκησε τους Σκανδιναβούς με 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά

Μετά την Ελβετία, η Γερμανία έγινε η δεύτερη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro2024.

Η διοργανώτρια του τουρνουά νίκησε 2-0 την Δανία, σε ένα παιχνίδι όπου διεκόπη για αρκετή ώρα στο πρώτο ημίχρονο λόγω ισχυρής βροχόπτωσης.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.

Οι Γερμανοί έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Χάβερτζ ενώ οι Σκανδιναβοί δύο τετ α τετ με τον Χόιλουντ να είναι ο μοιραίος παίκτης.

Στο δεύτερο μέρος η ‘’νάσιοναλμανσαφτ’’ άνοιξε το σκορ στο 53’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάβερτς.

Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα για να τελειώσει τελικά τη… δουλειά ο Μουσιάλα στο 68’ μετά από υπέροχη πάσα του Σλότερμπεκ.

Tα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Γερμανία χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο να προκρίνεται στους ‘’8’’.