EURO 2024: Η Ελβετία ακολούθησε τους Γερμανούς, περιμένει η Ουγγαρία

REUTERS/Wolfgang Rattay

Τα «πάντσερ» γλίτωσαν την ήττα και τη δεύτερη θέση με το γκολ του Φίλκρουγκ στις καθυστερήσεις

Η τρίτη και τελευταία αγωνιστική στη φάση των ομίλων ξεκίνησε το βράδυ της Κυριακής με τα παιχνίδια του Α΄ ομίλου, μετά το πέρας των οποίων η Γερμανία και η Ελβετία προκρίθηκαν στους «16» ως πρώτη και δεύτερη αντίστοιχα.

Η μεταξύ τους αναμέτρηση, στη Φρανκφούρτη, ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1, με αποτέλεσμα η «Μάνσαφτ» να φτάσει στους 7 βαθμούς και οι Ελβετοί στους 5.

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν έχασε την πρώτη θέση στις καθυστερήσεις, καθώς έως το 90΄+2 κρατούσε τη νίκη με το γκολ του Εντόι στο 28ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει με κεφαλιά ο Φίλκρουγκ, που είχε μπει στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα του γκρουπ, η Ουγγαρία νίκησε 1-0 τη Σκωτία στις καθυστερήσεις, στη Στουτγάρδη.

Οι Μαγυάροι πήραν τους πρώτους βαθμούς τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γερμανίας και συντήρησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ αγώνων ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσόμποτ. Αντίθετα, η ομάδα του Στιβ Κλαρκ θα επιστρέψει στη Σκωτία με μόλις ένα βαθμό και δύο ήττες.