Τέλος και ο Τσιτσιπάς από το US Open

Danielle Parhizkaran-USA TODAY Sports

Ο «Στεφ» έδωσε δικαίωμα στον 21χρονο Ελβετό αντίπαλό του και το πλήρωσε με μια αναπάντεχη ήττα, που θα τον άφησε νωρίς εκτός της διοργάνωσης.

Στο δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αποχαιρέτησε πρόωρα το εφετινό US Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, ενώ ο «Στεφ» στον δεύτερο, χάνοντας από τον Ελβετό Ντόμινικ Στρίκερ με 3-2.

Ο 21χρονος Ελβετός ξεκίνησε από τους προκριματικούς αλλά συμπλήρωσε ήδη πέντε νίκες στο τελευταίο Γκραν Σλαμ της χρονιάς, δείχνοντας εξαρχής τις προθέσεις του καθώς πήρε το πρώτο σετ με 7-5.

Από κει και πέρα η μάχη κορυφώθηκε και τα επόμενα τρία σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, παρά το γεγονός ότι στη διάρκειά τους οι δύο τενίστες έκαναν μπρέικ ο ένας στο σερβίς του άλλου.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ κατακτώντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 7-6 (2), 7-6 (5), αλλά στο τέταρτο ο Ελβετός έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία με 7-6 (6).

Στο τελευταίο σετ ο Στρίκερ προηγήθηκε με 3-0 και 4-1, φτάνοντας στη νίκη με 6-3. Στον τρίτο γύρο θα παίξει με το νικητή αγώνα ανάμεσα στον Μπονζί και στον Γιούμπανκς.