Τα λάθη έφεραν αποκλεισμό για τον Τσιτσιπά

REUTERS/Andrew Couldridge

Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε δύο φορές αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και αποχαιρέτησε το Γουίμπλεντον.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με κυριαρχική εμφάνιση στο πρώτο και τρίτο σετ, αλλά η έλλειψη διάρκειας και καθαρού μυαλού σε κρίσιμους πόντους έφεραν την ήττα από τον Αμερικανό Κρίστοφερ Γιούμπανκς και τον αποκλεισμό από το Γουίμπλεντον στη φάση των «16».

Ο 27χρονος Αμερικανός, που συμμετείχε για πρώτη φορά στο αγγλικό Γκραν Σλαμ, νίκησε με 3-2 σετ (3-6, 7-6, 3-6, 6-4, 6-4) σε 3 ώρες και 4 λεπτά και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στους «οκτώ» της φημισμένης διοργάνωσης.