Μία από τα ίδια για τον Τσιτσιπά…

REUTERS/Benoit Tessier

Χωρίς ενέργεια, ενθουσιασμό στο παιχνίδι του και ιδέες, ο Έλληνας πρωταθλητής γνώρισε ακόμη μία, «εκτός προγράμματος», ήττα .

Μετά τον άμεσο αποκλεισμό στη Στουτγάρδη ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε και από το τουρνουά του Χάλε, χάνοντας στο β΄ γύρο από τον Χιλιανό Νίκολας Τζάρι με 7-6/7, 7-5.

Ο Τζάρι, Νο28 στην παγκόσμια κατάταξη, έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό του με το σερβίς, αλλά εκτός αυτού ο Τσιτσιπάς φάνηκε γι΄ άλλη μια φορά ότι διέρχεται περίοδο κάμψης, δείχνοντας «άδειος» και χωρίς ενέργεια.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία μόλις στο πρώτο γκέιμ να κάνει μπρέικ, δεν το πέτυχε και το πλήρωσε σε βάθος χρόνου, καθώς στο τάι μπρέικ ο Λατίνος επικράτησε 9-7 και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο ο Τζάρι έκανε μπρέικ στο 11ο γκέιμ για να προηγηθεί με 6-5, κράτησε το σερβίς του κι έφτασε στη νίκη και στους «8», όπου θα παίξει με το νικητή του αγώνα ανάμεσα στους Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Ντένις Σαποβάλοφ.