Στο 2ο γύρο του Νότιγχαμ η Σάκκαρη

Νικηφόρα υπήρξε η πρεμιέρα στο τουρνουά της αγγλικής πόλης για την Σάκκαρη.

Η πρώτη εμφάνιση της Μαρίας Σάκκαρη στο γήπεδο, μετά τον αποκλεισμό στο Ρολάν Γκαρός, έγινε στο τουρνουά του Νότιγχαμ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, επικεφαλής του ταμπλό, νίκησε στην πρεμιέρα της την Κινέζα Σιγιού Γουάνγκ (Νο 75 στον κόσμο) με 6-2, 7-6/6 και στο β΄ γύρο θα παίξει με τη νικήτρια του αγώνα Αλίζ Κορνέ (Γαλλία, Νο72)-Κέιτι Σουόν (Νο134, Βρετανία).

Στο πρώτο σετ και με το σκορ ισόπαλο 2-2 η Σάκκαρη πήρε τέσσερα συνεχή γκέιμς για το 6-1 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Γουάνγκ ξεκίνησε με μπρέικ αλλά η Σάκκαρη το πήρε γρήγορα πίσω και το παιχνίδι συνεχίστηκε σε πλήρη ισορροπία.

Η Ελληνίδα έχασε τέσσερα ματς μπολ (ένα στο 5-4 και τρία στο 6-5, όπου προηγήθηκε 40-0), ενώ στο τάιμ-μπρέικ βρέθηκε πίσω με 2-5, ισοφάρισε σε 5-5, έσβησε ένα σετ μπολ και με τρεις συνεχείς πόντους έφτασε στη νίκη.