Αποκλεισμός για Σάκκαρη στη Ρώμη

Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Τσέχα Βοντρουσόβα με 2-0 σετ και είπε αντίο στο τουρνουά WTA 1000 της ιταλικής πρωτεύουσας.

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε από τη φάση των «16» στο τουρνουά της Ρώμης, καθώς ηττήθηκε στα δύο σετ (5-7, 3-6) από την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρουσόβα (Νο 70 στον κόσμο).

Η Σάκκαρη, Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη, είδε την αντίπαλό της να κάνει break στο σερβίς της αμέσως για το 0-1. Στη συνέχεια οι τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους ως το δέκατο game, οπότε η Ελληνίδα ισοφάρισε με break σε 5-5.

Η Τσέχα απάντησε άμεσα «σπάζοντας» για δεύτερη φορά το σερβίς της Σάκκαρη, κράτησε στη συνέχεια το δικό της και έφτασε στο 7-5 και το 1-0 ύστερα από 47 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα προηγήθηκε με 1-0, όμως η Βοντρουσόβα, έκανε ξανά break και προσπέρασε με 2-1. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της και πήρε την νίκη με 6-3, με νέο break στο τελευταίο game.