Μόνη πρώτη η Ντόρτμουντ στη Γερμανία

REUTERS/Thilo Schmuelgen

Η Μπορούσια «πάτησε» την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ λίγο νωρίτερα η Μπάγερν είχε γνωρίσει ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Μάιντς.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο το… χαρακίρι της Μπάγερν και πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του γερμανικού πρωταθλήματος έκανε… ρεσάλτο στην κορυφή της Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί, γνωρίζοντας για την ήττα των Βαυαρών στην έδρα της Μάιντς (1-3), πάτησαν «γκάζι» από την αρχή της αναμέτρησης στο «Σίγκναλ Ιντουνα Παρκ» και το ημίχρονο τους βρήκε ουσιαστικά νικητές απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, καθώς προηγούνταν ήδη με 3-0.

Μπέλινγχαμ, Μάλεν και Χούμελς έφεραν την Ντόρτμουντ σε θέση ισχύος, ενώ με το δεύτερο τέρμα του στο β΄ ημίχρονο ο Μάλεν έδωσε θριαμβευτική χροιά διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Να σημειωθεί ότι η Μπορούσια είχε κατακτήσει για τελευταία φορά το πρωτάθλημα την αγωνιστική περίοδο 2011-12.

Νωρίτερα, η Μπάγερν βίωσε ακόμη ένα δύσκολο βράδυ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ, που επί των ημερών του αποκλείστηκε από το Κύπελλο και από το Champions League, «κατόρθωσε» να χάσει ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε στο ημίχρονο δεχόμενη 3 γκολ σε 14 λεπτά!

Η Βέρντερ Βρέμης πέρασε θριαμβευτικά από το Βερολίνο νικώντας 4-2 τη Χέρτα, που χρειάζεται πια «θαύματα» για να παραμείνει στην ανώτατη γερμανική κατηγορία.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Άουγκσμπουργκ-Στουτγκάρδη 1-1 (5΄ Μπέλιο – 78΄ Εντό)
  • Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (65΄ Αγιόρκ, 73΄ Μπαρέιρο, 79΄ Μάρτιν – 29΄ Μανέ)
  • Χοφενχάιμ-Κολωνία 1-3 (90΄+4 Ντόλμπεργκ – 18΄ Κάιντς, 39΄ Σέλκε, 90΄+2 Τίλμαν)
  • Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-5 (69΄ Μπροσίνσκι – 10΄, 56΄ Σβάνμπρεγκ, 21΄ Καμίνσκι, 33΄ Βίμερ, 77΄ Βάλντσμιντ)
  • Χέρτα Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 2-4 (68΄ Ενγκανκάμ, 77΄ Λουκεμπάκιο – 6΄, 27΄, 51΄ Ντουκς, 63΄ Βάιζερ)
  • Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-0 (19΄ Μπέλινγχαμ, 24΄, 66΄ Μάλεν, 41΄ Χούμελς)