Στο ρελαντί η «Μπάρτσα» 2-0 την Κάντιθ

Με δύο γκολ στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε των Ανδαλουσιανών κι επανάφερε τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους 8 βαθμούς.

Ένα τρίλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα για να φτάσει στη νίκη επί της Κάντιθ στο «Καμπ Νου» και να επαναφέρει τη διαφορά που τη χωρίζει από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους 8 βαθμούς.

Με τον Τσάβι να πραγματοποιεί rotation, καθώς θέλησε να ξεκουράσει παίκτες ενόψει της ρεβάνς με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» για το Europa League, οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 2-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Το σκορ για τους «Μπλαουγκράνα» άνοιξε ο Σέρχι Ρομπέρτο στο 43ο λεπτό και το έκλεισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο β΄ ημίχρονο οι Καταλανοί κατέβασαν ταχύτητα, η Κάντιθ πήρε την κατοχή και απείλησε έχοντας δύο δοκάρια με Ράμος και Λοσάνο, αλλά η «Μπάρτσα» κατάφερε να διατηρήσει το παθητικό της σε μόλις 7 γκολ.