Ο Μέσι λύτρωσε τη Παρί με γκολ-ποίημα

REUTERS/Christian Hartmann

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ με φανταστική εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-3 της Παρί επί της Λιλ. Μοναδικός, αξεπέραστος, θρύλος.

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε και πάλι τη διαφορά με τη φανέλα της Παρί, υπογράφοντας μία σημαντική νίκη για τους Παριζιάνους επί της Λιλ με 4-3.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στα τελευταία λεπτά του ματς, διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε το ”τρίποντο” στην ομάδα του. Με μία επαφή στη μπάλα, από εκείνες που μόνο εκείνος μπορεί να δημιουργήσει.

Η Παρί ξεκίνησε το παιχνίδι πολυ δυνατά και προηγήθηκε 2-0 χάρη σε γκολ των Μπαπέ και Βιτίνια. Η Λιλ, όμως, αντέδρασε και με τρομερή εικόνα πάνω στο χορτάρι, γύρισε το ματς σε 3-2 υπέρ της. Ντιακιτέ, Ντέιβιντ και Μπαμπά έφεραν… τούμπα το ματς.

Στο 87′ ο Μπαπέ ισοφάρισε για το 3-3 και στο 95′ ”μίλησε” η κλάση, η ποιότητα, η αξία του Μέσι που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο πορτιέρε και μέσα σε αποθέωση οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.