Ούτε αυτή τη φορά η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν αξιοποίησε το προβάδισμα απέναντι στην Πέτριτς στον ημιτελικό του Λιντζ και το πλήρωσε με αποκλεισμό.

Η Μαρία Σάκκαρη, Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο1 στο ταμπλό του Λιντζ, ξεκίνησε ως φαβορί του τουρνουά αλλά άφησε για άλλη μια φορά την προσπάθειά της ημιτελή.

Η πορεία της σταμάτησε στα ημιτελικά του αυστριακού τουρνουά μετά από τρεις νίκες χωρίς απώλεια σετ, κι ενώ στο σημερινό παιχνίδι της προηγήθηκε, αλλά το τέλος του αγώνα τη βρήκε εκτός διεκδίκησης του δεύτερου τίτλου της στο Tour μετά από το Μαρόκο, το 2019.

Η Πέτρα Μάρτιτς (Κροατία) έχασε το πρώτο σετ με 3-6, αλλά αντί η Σάκκαρη να εκμεταλλευτεί το momentum για να εδραιώσει την κυριαρχία της έδωσε δικαίωμα στην αντίπαλό της κι εκείνη το εκμεταλλεύτηκε ισοφαρίζοντας αρχικά (6-3) και φτάνοντας στη νίκη εν συνεχεία (6-4).

Στον τελικό η Πέτριτς θα αναμετρηθεί με την Αναστασία Ποταπόβα, η οποία απέκλεισε με 2-1 την Μαρκέτα Βοντρούσοβα.