Το πάλεψε αλλά λύγισε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Eurokinissi

Το σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έφτασε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρότι επέστρεψε από μεγάλη διαφορά, ηττήθηκε στο φινάλε από την Μπαρτσελόνα με 74-68.

Tην ήττα με 74-68 γνώρισε απόψε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς κοίταξε στα μάτια τους Καταλανούς, γύρισε το παιχνίδι στο τέλος αλλά στις κρίσιμες στιγμές οι παίκτες των ”μπλαουγκράνα” ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

H κακή ημέρα φάνηκε από την αρχή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε πολύ γρήγορα στο -10, με την Μπαρτσελόνα να προηγείται στο 4′ με 14-4. Oι Καταλανοί είχαν τρομερή ευστοχία από το τρίποντο και πήγαν στο +16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ”τριφύλλι” ήταν πιο ανταγωνιστικό και κατάφερε να… μαζέψει κάπως την διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 43-30.

Στη τρίτη περίοδο οι ”μπλαουγκράνα” κράτησαν την διψήφια διαφορά και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας και σπουδαία άμυνα κατάφερε να ”γυρίσει” στο παιχνίδι και να το διεκδικήσει. Το 62-51 στο 30′, έγινε 69-68 στο 37′, με τους παίκτες των ”πρασίνων” να μην έχουν καθαρό μυαλό για να περάσουν μπροστά σε εκείνο το κρίσιμο σημείο.

Η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 5-0 και στο φινάλε πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 74-68. Ο Βέσελι με 15 πόντους και ο Μίροτιτς με 14 ξεχώρισαν για τους νικητές ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον ολοκλήρωσε το ματς 19 και ο Παπαγιάννης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68.