Στον τρίτο γύρο της Αγίας Πετρούπολης η Σάκκαρη

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Μαρία Σάκκαρη στην Αγία Πετρούπολη, αφού μετά τη χθεσινή επιτυχία επί της Αναστασία Ποταπόβα, στην πρεμιέρα της, σήμερα νίκησε κι απέκλεισε άλλη μια Ρωσίδα, τη μοναδική που είχε απομείνει στο τουρνουά.

Η Σάκκαρη επικράτησε της Εκατερίνα Αλεξάντροβα στα δύο σετ (6-2, 6-4) και συνεχίζει στον τρίτο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελίζ Μέρτενς (Βέλγιο, Νο 21 στον κόσμο).

Η Σάκκαρη, που είναι νούμερο ένα στο ταμπλό της διοργάνωσης, τελείωσε πολύ εύκολα τα πρώτο σετ με 6-2 και ξεκίνησε το δεύτερο «σπάζοντας» το σερβίς της αντιπάλου της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κράτησε σταθερά προβάδισμα ενός σετ και με το σκορ στο 5-4 δεν είχε παρά να κρατήσει το σερβίς της, όπως κι έκανε για το 6-4 και την πρόκριση.

Οι δύο αθλήτριες είχαν σημειωθεί και πέρυσι στο τουρνουά της Μόσχας, με την Αλεξαντρόβα να αναδεικνύεται νικήτρια καθώς η αντίπαλός της εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της Σάκκαρη σε πέντε αγώνες με την Ρωσία τενίστρια.