Κανένα πρόβλημα για την Σάκκαρη στη Μελβούρνη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open, καθώς νίκησε την Κινέζα Κινγουέν Ζενγκ (Νο 126 στον κόσμο) με 6-1, 6-4 ύστερα από αγώνα διάρκειας μίας ώρας και 29 λεπτών.

Στο πρώτο γκέιμ, που είχε διάρκεια 9 λεπτά, η Κινέζα ανταπεξήλθε δύσκολα και κράτησε το σερβίς της, αλλά στη συνέχεια η Σάκκαρη ισοφάρισε και με συνεχή break έφτασε εύκολα στο 1-0 σετ με 6-1 και μετά από 35 λεπτά.

Με τη λήξη του πρώτου σετ η Ζενγκ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό πέλμα, αλλά συνέχισε. Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-2 και 5-3, αλλά η Κινέζα έκανε… ντέρμπι το 2ο σετ κατακτώντας το ένατο γκέιμ με break και μειώνοντας σε 5-4.

Όμως η Σάκκαρη δεν ήθελε να ρισκάρει και απαντώντας στην αντίπαλό της με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 6-4, μετά από 54 λεπτά.

Στον 3ο γύρο της διοργάνωσης η Σάκκαρη θα παίξει με την Ρωσίδα, Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Νο 32 στον κόσμο).

Οι δύο αθλήτριες έχουν συναντηθεί δύο φορές και μετρούν από μία νίκη, καθώς η Σάκκαρη επικράτησε με 6-3, 6-4 στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης (23/04/2019) και η Κουντερμέτοβα με 6-4, 5-7, 6-4 στο Ρότζερς Καπ του Καναδά (Μόντρεαλ, 21/08/2021).